İhtiyaçlılar için sevgi vahası olacak tarihi kent simgesi yenilendi

This slideshow requires JavaScript.

Lefkoşa şehir içinde bir çok sefer Baf kapısı çevresinde yürürken farketmeden yanından geçmişizdir.

Peace It Together’in diğer ortakları ile yapılan bir günlük gezinti bunu değiştirdi.

Dışarıdan oldukça mütevazi görünen, St Maron sokağına açılan girişi ile Favierou Bakım Merkezi önümüze çıkıyor. İçeriye adımımızı atınca, kendimizi adanın engelileri için tasarlanmış, iyi donanımlı, aydınlık, davetkar bir vahada buluyoruz.

İhtiyaçlarının ciddiyeti açısından bakıma ihtiyaç duyan kişilere 1989’da kapılarını açan merkez ada çapında kişilere hizmet vermektedir.

Ziyaretimiz birçok ortağı bir araya getirerek, olabilecek sinerjiyi keşfetmeyi ve bireysel girişim çabalarını artırmayı hedeflemekteydi.

Kıbrıs’taki benzer diğer projelerde ve özellikle hikayelerin yoğunlukla bulunduğu Lefkoşa şehir içinde olduğu gibi, Favierou Bakım Merkezi’nde de etkileyici, sürükleyici bir hikaye vardı.

Buradan podcast’ı dinlerseniz, Favierou Evi’nin aslında Hasan Tahsin isimli bir Kıbrıslı Türk’e e ait olduğunu öğrenirsiniz.

Dernek başkanı Petros Marcou, evi yenilemek için rızasını almak adına 1960’lardan Kıbrıslı Türk meslektaşı Tahsin ile tekrar biraraya gelir.

Dernekten Mary Katsiolidou merkezde fizyoterapi, müzik, çizim ve Kıbrıs’taki sosyal ve kültürel doku ile ilgili farkındalık oluşturmak için derneğe ait iki mini otobüs ile yağ değirmeni gibi yerlere günlük geziler sunmakta olduklarını belirtti.

İyi korunmuş, davetkar, ışıklı bu mekanda dolaştıktan sonra, merkezden hizmet alanlar için nezaketin saygının ve gerçek sevginin aşikar şekilde bulunduğunu görüyoruz.

Aslında merkezde bulunanların en çok ihtiyacı olanın sevgi, kabul görme ve destek olduğunu söyleyen Katsiolidou, “Arkadaş ve dostlar tarafından sevildiklerini, fiziksel ve manevi ihtiyaçlarının karşılanacağını hissetmeye ihtiyaçları var” dedi.

“ Çok azı ile yetiniyorlar….. sadece onlar için orda olmanıza ve onları sevmenize ihtiyaçları var.”

Katsiolidou, merkezin iki üyesinin hikayelerini paylaşmaya devam ederek, hayatlarının nasıl değiştiğini  anlattı.

Bir psikoloji merkezinde seneler geçiren bir kişi ilaç ile yoğun şekilde sakinleştirilmişti.

Katsiolidou: “Buraya geldiğinde, devamlı başı eğik bir şekilde duruyor, sürekli aynı yerde ileri, geri yürüyordu”

Zaman geçtikce gevşemeye ve oturabilmeye başladı. İnsanlarla oturup konuşabilmek onu memnun ediyordu.

Katsiolidou “Uzak, ulaşılmaz halinden şimdiki haline dönüştü” dedi.

Başka bir hikaye epilepsi ve hareketsizlik şikayetleri olan bir genç kıza ait. Genç kızın bu durumu, ailesini ona verilebilecekleri bakım açısından seçeneksiz bıraktığı için kızın bakımı evde gerçekleşmiş.

Minimum resmi yaş limiti olan 18 yaşın altında olmasına rağmen merkeze getirilen genç kız, “merkezin mutlu bir üyesi haline gelmiş.”

Paha biçilmez  hizmetleri mekan ve kaynaklarla sınırlı olan merkez sadece altı kişinin ihtiyacını aynı anda karşılayabilecek durumda olduğundan dolayı birçok engelli kişi bekleme listesinde kalıyor.

Benzer dört tesisten bir tanesi olan Favierou, eksik finansman nedeniyle, diğer merkezlerden farklı olarak tüm toplumlardan kişilere hizmet verememektedir

Finansman ve destek yaratmak için uğraşlar, toplumun tüm üyelerine zamanlarını ve becerilerini merkez yararına kullanmaları adına gönüllülük çağrısı sürekli çoğalan “yapılacaklar listesinde” yer almaktadır.

Bununla ilgili daha fazla bilgi için Favierou Bakım Merkezi’nden Mary Katsiolidou’ya katsiol@cytanet.com.cy’dan ulaşabilirsiniz.

Bu arada, 10 dakikalık otobüs yolculuğundan sonra, başka bir Kültürel Miras Projesi olan eski şehrin Arabahmet bölgesindeki 14 asırlık, önemli tarihi ve kültürel kent simgesi Ermeni Kilisesi ve  Manastırı, koruma altında tutmak için harcanan 5 milyon dolarlık çabanın göstergesi olarak duruyor.

Duvarlarının arasında dolanırken farkediyoruz, kilise ve manastır kompleksinin yayılan iç avlusunun kiremit döşemeleri nerdeyse tamamlanmış, piskoposluk ve 3 okul binası restore edilmiş ve kilisenin kendisi eski güzel görüntüsüne tekrardan kavuşturulmuştu.

Işıklandırma, kompleksin anahtar noktalarına yerleştirilmiş olarak, tekrardan açılacağı, halkın gezip, zevk alacağı günleri beklemektedir.

Kültürel Miras Programı sorumlusu Pelin Maneoglu “UNDP’nin misyonunun  kompleksin korunması için finansmanın yaratılması ve tasarım planlarının oluşturması” olduğunu ifade ederek, bölgenin gelişimi ve bakımı için gelir yaratacak planın devreye gireceği ile ilgili umutlu olduğunu belirtti.

Buna ilaveten, UNDP tarafından  kompleksi kendi çalışmalarına katacak, gelecekte finansal olarak kendi kendine yeten bir mekan olması planının parçası olabilecek, potansiyel ilgili uluslararası örgütleri bulma amaçlı araştırmalar devam etmektedir.

Kiliseye çok yakın, 13. yüzyıla dayanan geçmişe sahip, Melikyan Konağı, en azından önümüzdeki yıllarda dökülen duvarlarını koruma altına almak ve yıkılmasını engellemek amacı ile destekleyici yapılarla çevrelenmiş.

Şimdilik plan, kompleksin ayrılması ve yoldan geçenlerin herhangi bir şekilde bölgeye girerek tehlikeye girmesini engellemek.

Peace Exchange gelecek yayınlarda güncel bilgileri sizlere ulaştırmak için sabırsızlanmaktadır!

Şimdilik bu kadar! Yakında yine güzel konularla geri geleceğiz….

O zamana kadar esenlikle kalınız… Bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz

Advertisements

2 responses to “İhtiyaçlılar için sevgi vahası olacak tarihi kent simgesi yenilendi

  1. Pingback: Μια όαση αγάπης για αυτούς που την έχουν απόλυτη ανάγκη, η ανανέωση ενός ιστορικού μνημείου | The Peace Exchange

  2. Pingback: An oasis of love for the most needy, a renewal of a historic landmark | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s