Sahe için şimdi birlikte Hareket!

Huzur veren yaz günlerinde, çocuk öyküsü olan Karınca ile Ağustos böceğinin hikayesi anlatılıyor.

Karınca sıcak güneşin altında, yakındaki tarladan tahılları toplarken ağustos böceği zamana aldırmadan bütün yaz başıboş şarkı söylemekte.

Ama  sert keskin kış  yüzünü gösterince, fırsat varken bu zor günler için hiçbirşey yapmayan Ağustos Böceğine kıyasla en son gülen karınca olur.

En az 10 milyon insanın kuraklıktan dolayı yemek bulmak için mücadele ettiği Afrika’nın Sahel bölgesi – Nijer, Çat, Moritanya, Mali, Burkina Faso, Senegal’in bazı kesimleri, Kuzey Kameron ve Kuzey Nijerya için verilen vaatler düşünüldüğünde, tüm Peace Exchange okuyucularına, ağustos böceği gibi değil  karınca gibi olmaları için bir çağrıda bulunuyoruz.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın başındaki Helen Clartk’ın geçtiğimiz ayın sonlarında UNDP/OCHA’nin Nijer misyonuda belirttiği gibi:

“Sahel’de tekrarlayan ölümcül yiyecek yokluğu ile ilgili acil durum ortaya çıkıyor ve Mart – Ağustos gibi zirveye ulaşması bekleniyor. Bu durum 2010 yılındaki yiyecek/beslenme krizinden ve bölgenin geçirdiği son şiddetli yiyecek güvenliği krizinden 2 yol sonra gelişiyor.”

“Clark’ın açıklamısında belirttiği gibi, İhtiyactli nijer devleti geçen senenin yağmur eksikliğine ve zayıf hasat durumuna karşı hareket etmekte ve tepki göstermekte gecikmedi.”

“ Erken uyarı sistemiyle harekete geçen devlet, geçen senenin Ağustos ayında endişelerini dile getirerek, bazı kaynaklarını kötüye giden bu duruma yönlendirmek ve önlem almak için acil plan geliştirdi.”

OCHA-UNDO Nijer’in acil ihtiyaçlarının karşılama, gıda güvensizliği konusu altında yatan yapısal bozukluklara yönelik ve bölgedeki kritik kuraklık döngüsünün kırılması için çalışmalar yapmak Şubat ayındaki misyonun parçasıydı.”

“Fakat, Nijer için ihtyaç duyulan 400 milyon doların sadece 10%’u toplanmış ve durum daha da kötüye gitmezse fazlasının toplanması beklenmektedir.”

Clark “Sanırım artık bu durumda daha yoğun acil uluslararası katılımına ihtiyacımız var” diye belirtti.

“ Bu ülkelerde faaliyet gösteren hayırsever kurumlar hangileridir diye bakmak hem devletlerin hem de sıradan vatandaşların değerlendirmesi gereken bir konu olmuştur. Yapacağınız katkı birçok insanın hayatını etkileyecek ve bir fark yaratmanızı sağlayacaktır.”

“ Paece it Together ağının kalbinde yatan, destek ağlarının oluşturulması, birçok şekilde farklı işbirliği ve dayanışma amaçlı çalışmalar yapmak için mükemmel bir fırsat.”

Clark, “Çeşitli sosyal ağlarda paylaşım yaparak, konuyla ilgili daha fazla bilgi alarak, yardım için lobi yaparak, kısaca zaman ve kaynaklarımızı buraya aktararak hepbirlikte bunu yapabiliriz. “Sahel için şimdi hemen birlikte”  diye ifade etti.

Büyüyen kriz durumu hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. UNICEF, Oxfam, Save the Children ve Mercy Corps bağış yapmak için bakabileceğiniz bazı hayır kurumlarıdır

Şimdilik bu kadar, yine güzel konularla geri döneceğiz.

O zamana kadar esenlikle kalınız… İyi bir haftasonu geçirmenizi diler, bir sonraki yayında görüşmeyi umarız!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “Sahe için şimdi birlikte Hareket!

  1. Pingback: Δράστε τώρα, δράστε από κοινού για το Σάχελ | The Peace Exchange

  2. Pingback: Act now, act together for the Sahel | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s