KONUK YAYIN: AHDR’nin yeni materyallerinin tarih eğitmenlerine başarılı tanıtımı

This slideshow requires JavaScript.

Güzel bir hafta geçirdiniz mi? Peace Exchange kesinlikle geçirdi. Haftanın güzel ve  önemli etkinlikleri arasında Pazartesi günü gerçekleşen “Association for Historical Dialogue and Research” (AHDR)’un yeni eğitim materyallerinin tanıtımı yer almaktaydı. AHDR’dan Shirin Jetha ve Maria Siakalli bize detayları aktarıyorlar.

****

“12 Mart 2012’de Lefkoşa ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde “Tarihi Birlikte Öğrenelim” isimli tanıtım etkinliğinde AHDR’in yenilikçi ek eğitim materyallerinin tanıtımı gerçekleşti.

“Tarih eğitiminde yeni bir çığır açma amacıyla AHDR’ın Kıbrıs ve yurtdışından üyeleri ve dostlarından oluşan uzman ekipler tarafından hazırlanan yeni kaynaklar çeşitli eğitim ortamlarında kullanılabilir niteliktedir.

“Yayınlar, özellikle, tarihi bilinç ve eleştirel düşünmeyi geliştirecek eğitimde çoklubakışaçıları ve kültürler arası diyaloğu teşvik etmeyi ve bu yönde eğitimcilere ek kaynaklar sunmayı amaçlamaktadırlar.”

“Yer alan önemli konular:

  • Kayıp Şahıslar Üzerine Tarihsel Düşünme
  • Eski Eserlerle Kıbrıs Tarihinin Araştırılması
  •  Kıbrıs’ta Osmanlı Dönemi
  •   Çocuklarımız, Oyunlarımız
  •  Sözlü Tarihin Tanıtımı ve
  •  ayanışma Evi

“Açılışta konuşan Kıbrıs’taki Avrupa Komisyonu Temsilciliği Başkanı Androulla Kaminara, “Bu proje çocuklara soru sormayı, düşünmeyi ve araştırmayı öğretiyor. Bu bağlamda, ekibin başarısı muazzam” diye ifade etti.

“Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Öğretmenler Platformu Birleşik Kıbrıs’ı temsilen Kostis Ahniotis “okullara bu materyallari sokmak zor olacak”, ama en azından “şimdi elimizde ileriye gitmek için temel alabileceğimiz materyaller bulunuyor” diye ifade etti.”

“Tanıtım etkinliğinin temsil ettiği çabaları destekleme sözü veren ETUCE (Avrupa Eğitim Sendikası Komitesi üyesi – European Trade Union Committee for Education) Şener Elcil, AHDR’a materyallerin ada çapında okullara dağıtımında yardımcı olacaklarını açıkladı.”

“AHDR Yönetim Kurulu ve danışmanları materyallere karşı olumlu yaklaşımı ve büyüyen ilgiyi görmekten oldukça memnun oldular. Eğitimcilerin bu değerli materyalleri sınıflarında kullanmaya başlamalarını umuyorlar.”

“AHDR’da hepimiz tanıtım etkinliğinin oldukça başarılı olduğunu ve  dayanışmanın pozitif etkilerine örnek oluşturduğunu düşündük.”

“Etkinliğe katılan herkese, özellikle konuk konuşmacılarımıza, ilham verici materyallerin oluşturulmasına katkıda bulunan tüm yazar ve danışmanlarımıza özel teşekkürlerimizi sunarız.”

****

Peace Exchange, Shirin ve Maria’ya etkinlik hakkında bize aktadırları bilgiler için teşekkür eder. Tüm Peace it Together ağı üyelerinin gelişmeleri paylaşmalarından heyecan ve memnuniyet duyduğumuzu belirtiriz.

Şimdilik bu kadar, yine güzel konularla geri döneceğiz.

O zamana kadar esenlikle kalınız… İyi bir haftasonu geçirmenizi diler, bir sonraki yayında görüşmeyi umarız!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “KONUK YAYIN: AHDR’nin yeni materyallerinin tarih eğitmenlerine başarılı tanıtımı

  1. Pingback: GUEST POST: AHDR successfully launches new materials for history educators | The Peace Exchange

  2. Pingback: Δημοσίευση Φιλοξενουμένου: Πρωτοποριακό Εκπαιδευτικό Υλικό από τον ΟΙΔΕ/ AHDR | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s