‘Oldukça Hassas Bir Zaman’ – BM özel danışmanı Alexander Downer PiT Ağı’nı Bilgilendirdi

Peace Exchange bu küçük internet köşesinde heyecan verici ve motivasyon artırıcı yayınlar arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyor.

Fakat, bu etkinlikteki sunu hem ciddi hem de eylem çağrısı yapıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba, Kıbrıs’taki BM özel danışmanı Alexander Downer Peace it Together temsilcilerini CCMC ( Kıbrıs Toplum Medya Merkezi)’de uzlaşma sürecinin son durumu hakkında bilgilendirdi.

Yüksek rütbeli BM temsilcisi olumlu bir sonuç elde etmek için zamanın tükenmekte olduğunu, kritik konu olan çapraz oylama konusundaki kördüğümün barış sürecinde tehdit edici unsur olduğunu ve duraksamaya götürdüğünü belirtti.

Verilen kısıtlı süre içerisinde, Downer katılımcıları son 6 aydaki gelişmeler hakkında, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumu liderlerinin BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Genevre, İsviçre , Greentree ve New York’daki görüşmeleri hakkında bilgilendirdi.

Downer hala daha tartışılan çıkmazda olan konular olduğunu,esas çekişmenin Kıbrıs Rum yönetiminin kabul ettiği ve Kıbrıs Türk yönetiminin reddettiği çapraz oy konusunda olduğunu belirtti.

Downer, “Oldukça hasas bir zaman. Mülkiyet konusunda az da olsa küçük bir gelişme yaşandı,çok yavaş bir gelişme” diye ifade etti ve ekledi  “Fakat çapraz oylama konusunu çözümlenemedi.”

Downer bu hafta BM Genel Sekreteri Ban’a durumla ilgili bir rapor sunacak ve bu rapor sonrasında Nisan ortasında görüşerek sonraki adımlar belirlenecek. BM özel danışmanı açık ve net bir şekilde ifade etti:

“Önümüzdeki 9 günde iki yönetim ana konularda uzlaşmaya varamayacaklar, o nedenle barış konuşmalarının devam edip etmeyeceği ile ilgili şüpheler var.”

Downer, Kıbrıs Rum Devleti’nin AB Konseyi dönem başkanlığını almazdan evvelki son gün olan Haziran 30’da hala daha çapraz oydaki kördüğüm devam ederse, Kıbrıs Türk Yönetiminin müzakereleri durdurma kararı alabileceğini ve bunun uzlaşma sürecini sonuçandırabileceğini belirtti.

Management Centre’den Bülent Kanol buna karşılık bunun gibi müzakere edilen çok önemli konuların sivil toplum gruplarına gizli tutulduğunu ve toplumda barış inşaasına pozitif katkı sağlayabilecek etkili temsilciler olmalarının önüne geçildiğini belirtti

“Sivil toplum güçsüz hissediyor,” diye ifade etti ve politik liderlerin çapraz oy konusunun tek başlarına ilerletmemeli gerektiğini” belirtti.

Ayrıca, uzlaşmaların sivil toplum için daha ulaşılabilir kılınması için BM’nin rol alabileceğini ifade etti.

Bahsedilen son konuya hitaben, Downer şimdi ihtiyaç duyulanın acil bireysel insiyatifler olduğunu ve bunun için bireylerin sorumluluk almaları gerektiğini ekledi.

Downer, “Bu konuşmalar, başkanlığın çapraz oy konusu olan tek bir konu yüzünden tam bir kriz durumuna birkaç hafta uzaklıktadır” dedi

“Adadaki tüm insanların geleceği tüm bu görüşmelerin atmosferini zehirleyen tek bir konuya bağlı.”

“ Peace it Together ağının rolü hakkında NGO Support Centre’den Giorgos Andriotis, müzakerelerdeki herhangi bir kriz durumunda: “ Geçmişte olduğu gibi tekrardan böyle bir süreci başlatmanın çok zor olacağını insanlara nasıl inandıracağız?” diye sordu.

Downer, bunun konunun özü ve ana fikri ile ilgili olduğunu söyledi. Sivil toplumun “Çapraz oy hakkında ne düşünüyoruz? ve liderlerimizden ne istiyoruz? ne bekliyoruz” sorularını yöneltmeleri gerektiğini belirtti.

Özetle, Peace Exchange okuycularını bu anı değerlendirmeleri için teşvik ediyor.

Önemli konularla ilgili pasif bir şekilde güncelleşmeyi ve bilgilendirilmeyi beklemeyelim. Varolan tüm kaynaklarımızı ve imkanlarımızı kullanarak uzlaşımın önemini her iki toplumdaki liderlere ve yönetime ulaştıralım. Çok geç olmadan.

Şimdilik bu kadar.Peace Exchange olarak yine güzel konularla geri döneceğiz.

Bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “‘Oldukça Hassas Bir Zaman’ – BM özel danışmanı Alexander Downer PiT Ağı’nı Bilgilendirdi

  1. Pingback: ‘A delicate moment’ – UN special adviser Alexander Downer briefs the PiT network | The Peace Exchange

  2. Pingback: «Μια ευαίσθητη στιγμή» – O ειδικός σύμβουλος του ΟΗΕ Αλεξάντερ Ντάουνερ ενημερώνει το δίκτυο Peace it Together | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s