MİSAFİR YAYIN: ENGAGE barış için yeni bir kaynağın ana hatlarını belirliyor

Peace Exchange olarak size Peace it Together aktiviteleri ile ilgili kısa kısa bilgi vermek yerine, her hafta size ilgi çekici hikayeler sunabilmek için çeşitli yazıları, videoları ve podcast’ları da inceliyoruz. Amaç, sizinle eğlenceli şeyler paylaşmak!

Tabii hayal edebileceğiniz her konuda bilgi bulabileceğiniz bir hazine olan interneti unutmamak gerek. Bunun yanında internet, benzer fikirdeki insanların bir araya geldiği ve hızla büyüyen toplulukların yönetilmesi için şahane bir fırsat.

İşte tam da bu yüzden, yani internetin öğrenmek, iletişim kurmak, ve fikir paylaşımıkonularında taşındığı potansiyeli ve imkanlarıda düşünerek, PE bu hafta  provakatif fikirleri olan PiT üyesi/ortaği ENGAGE’i misafir ediyor.

Okumaya devam edin!

****

Çok farklı bir kütüphane inşaa etmeye ne dersiniz? Paylaşılarak yaşanan bir memleketin hayalini yaşatan, hatta devam ettiren bir kütüphane? Tozlu kitapların, yıpranmış kart kataloglarının veya gecikmiş harçların olmadığı bir kütüphane..?

Hatta, Kıbrıs için online bir barış kütüphanesi fikri hakkında düşünceniz ne olur?

Peace it Together ağı böyle bir elektronik kaynak oluşturmak için hazırlıklara başlıyor…Sonuçta Kıbrıs’ta barış inşaası son 10 yılda yoğun bir şekilde yer almakta.. Neden o zaman Kıbrıs’ta ve diğer ülkelerde yaşayan herkes bunu bilmesin?

Özellikle böyle bir kütüphane sadece yazılı materiyallere değil, video, fotoğraf , sosyal medya siteleri ve bağlantılar, blog yayını niteliğinde kişisel hikayeler, gördüklerinizle ilgili açıklamalar ve daha farklı formlarda kayıtlara da yer verebilme fırsatı taşırken?

Böyle bir girişimin önemini vurgulayan Management Centre yöneticisi Dr. Bülent Kanol’un da belirttiği gibi “Kıbrıs’ta Barış inşaası ve müzakereleri konusunda yıllardır çalışmış birisi olarak, bu süreçlerde yer almış kişilerin deneyimlerinin kaydedilmesine yönelik büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.”

“Yeni bir inisiyatif olan Peace it Together, uzlaşımla ilgili tüm çalışmalara kaynak ve alan oluşturmak için çabalıyor. Sadece koordinasyon ve işbirliği olanakları ile değil, daha sonra tüm Kıbrıslılar ve çevresinde aktif rol alan tüm uzlaşmacılar için faydalı olacak bir bilgi kaynağı merkezi ve uzlaşım indeksi geliştirmek için çalışıyor. Böylelikle adil ve uzlaşım içerisinde yaşayan toplumlar için çalışan kişilerin kullanabilecekleri kaynakların çoğaltılması amaçlanıyor.”

ENGAGE’in diğer yarısı, NGO Support Center yöneticisi Michalis Avraam hemfikir olduğunu belirterek vurguluyor: “Bilgilendirilmiş, canlı ve güçlü bir sivil toplum, demokrasinin korunması ve zenginleşmesi için gereklidir. Özellikle Kıbrıs’ın durumunda barış ve uzlaşım çabalarında çok önemli bir rol oynamaktadır.”

“Bundan dolayı, Peace it Together ağı iki toplumdan barış inşaası içerisinde yer almış, barış ve uzlaşımla ilgili araştırma ve fikir savunuculuğu yapmış örgütlerin ve sivil toplum aktivistlerinin deneyimlerini paylaşacak, kaydedecek ve bunlardan öğrenecek.”

Şimdi biraz ileriye bakalım: yerel barış aktivistleri, ve uluslararası barış uzmanları ile bağlantı kurarak ve işbirliği yaparak, bu verileri ve bilgileri bir araya getirebiliriz. Böylelikle Kıbrıslılar ve Kıbrıslı olmayanlar, hep birlikte, adanın barış inşaası deneyiminden yararlanmış olacak ve farklı çatışma bölgelerindeki sorunları olduğu kadar başarılardan da kendi hareketlerinde kullanabilecekleri şekilde dersler çıkaracaklar.

Sonuçta, barış kütüphanemizin, fikirlerin paylaşıldığı, diyalogların geliştiği uluslararası bir bilgi merkezi olmasını arzuluyoruz.

Sizin Kıbrıs’ta barış ile ilgili bir hikayeniz veya paylaşmak istediğiniz bir deneyiminiz var mı? Peace it Together Bilgi ve Yenilik görevlileri Mehmet merdogan@mc-med.eu ve Ellada ellada@ngo-sc.org bu konuda mesajlarınızı bekliyor!

****

Peace Exchange Nicholas’a bu haftaki konuk blogcumuz olduğu için için teşekkür eder, çok yakında yine güzel paylaşımlarda bulunmayı dileriz.

Şimdi online barış kütüphanenizin raflarında ne tür hikayeler görmek istediğinizle ilgili düşünme zamanı, ve…bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

One response to “MİSAFİR YAYIN: ENGAGE barış için yeni bir kaynağın ana hatlarını belirliyor

  1. Pingback: Δημοσίευση Φιλοξενούμενου: Το ENGAGE παρουσιάζει ένα καινούριο μέσο Ειρήνης | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s