MİSAFİR YAYIN: AHDR’dan Tarih eğitimcilerine yönelik “Öğren ve Öğret Atölye Çalışmaları Serisi”

This slideshow requires JavaScript.

Baharın ada çapında hissedildiği bu günlerde, barış inşaası için yeni yaklaşımlar gelişmekte ve Peace it Together tarafından çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapılmaktadır.

Bu hafta AHDR’dan Maria Siakalli “Öğren ve Öğret” başlıklı tarih eğitiminde Kıbrıslı eğitmenleri tarih eğitiminde yenilikçi yöntemlerle tanıştıran ücretsiz eğitim seminerleri hakkında yaptığı yayını ile misafir oluyor.

****

6 Nisan Cuma günü, Dayanışma evinde ilk özgün eğitmen eğitimi atölye çalışmaları semineri gerçekleşti.

Atölye çalışmaları tarih eğitimindeçoklubakışaçıları konusunda yenilikci yaklaşımları tanıtandeneyimli öğretmen eğitimcileri tarafından gerçekleşmiş ve bu eğitimlerde AHDR’ın en son geliştirdiği, eğitmenlere yönelik “Kıbrıs Tarihini Eski Eserlerden Öğrenmek – Öğretmen ve Öğrenci kitapları”, “Kıbrıs’ta Osmanlı Dönemi”, “Sözlü Tarihe Giriş”, “Kayıp Şahıslar Hakkında Tarihsel Düşünme”, “Lefkoşa Sizi Çağırıyor”, “Geçmişimize bir Bakış” başlıklı tamamlayıcı kitapların tanıtımı ile gerçekleşti.

Geniş bir katılımın gerçekleştiği toplantıda katılımcılar sınıflarında kullanabilecekleri birçok materyal ile eğitimi tamamladılar.

Klasik Çalışmalar Öğretmeni Sophia Arnaouti “Seminer çok ilginçti. Daha sıklıkla ve daha yoğun bir şekilde bu tür seminerlerin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum” diyerek ekledi: “Seminerde kullanılan materyalleri sınıfımda uygulamayı planlıyorum.”

Bununla ilgili olarak Klasik Çalışmalar Öğretmeni Charalambos Solonos, “ Okullar bu tür girişimlere daha çok ilgi göstermeli ve bu tür kitapları benimseyerek, sınıflarda kullanımını desteklemeliler” diye ifade etti.

Eğitimin içeriğini takdir eden Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Dilek Latif, “Bu eğitimleri çok yararlı buldum. Verilen materyallerin sınıftaki uygulamalarla ilgili yeterli yönlendirme verdiğini düşünüyorum” diye ifade etti.

Bu kitaplar tarih öğretimine alternatif yaklaşım sunduğundan dolayı kesinlikle Kıbrıs’taki öğretmenlerin ihtiyacı olan yöntemlere kaynak teşkil etmektedir. Tarih öğretimini zenginleştiren bilgiler sunan, öğrenci odaklı ve bağımsız düşünmeyi teşvik eden kaynaklar olduğunu düşünüyorum.”

Gerçekleşen ilk atölye çalışmasına birçok eğitmenin gösterdiğii ilgiden AHDR danışmanları ve AHDR Yönetim Kurulu oldukça memnun kalmıştır. Bu deneyimin eğitimcilerin sınıflarında kullanabilecekleri yararlı kaynaklar oluşturmasını umuyoruz.

Önümüzdeki 2 atölye çalışmasının 20 Nisan Cuma günü KTOEÖS’da Türkçe olarak ve 10 Mayıs Perşembe günü Dayanışma Evi’nde Yunanca olarak gerçekleşmesi planlanmıştır.

Atölye çalışmaları tarih öğretmenlerine yönelik olsada, katılım tüm ilgilenen eğitimcilere açıktır.

Her katılımcıya sertifika yanında ücretsiz öğretmen eğitim materyali verilecektir.

Eğitimlere katılmak isteyenler kayıt yaptırmak için AHDR’ın websitesine buradan girerek başvuru formunu doldurabilirler..

****

Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsat!

Peace Exchange atölye çalışmaları ile ilgili haberleri bizimle paylaştığı için Maria’ya teşekkür eder. Okuyucularımızı benzer misafir yayınları bizimle paylaşmaları için teşvik ederiz.

Nihayetinde, bu blog barış ve uzlaşım adına yaptığınız çalışmalar ve gösterdiğiniz çabalarla ilişkilidir. Deneyimlerinizi, aktivitelerinizi, görüşlerinizi aktarabilmeniz için her zaman yerimiz vardır.

Şimdilik bu kadar. Yakında yine güzel konularla geri geleceğiz….

O zamana kadar, iyi haftasonları ve esenlikler dileriz.. Bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “MİSAFİR YAYIN: AHDR’dan Tarih eğitimcilerine yönelik “Öğren ve Öğret Atölye Çalışmaları Serisi”

  1. Pingback: Δημοσίευση Φιλοξενουμένου: Διδάσκουμε και μαθαίνουμε του ΟΙΔΕ! Μια σειρά σεμιναρίων για εκπαιδευτικούς | The Peace Exchange

  2. Pingback: GUEST POST: AHDR’s Teach and Learn! workshop series for educators | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s