“One Day on Earth- Dünya Üzerinde Bir Gün” için bir araya geliyoruz

Yaklaşık yüz yıl önce, bugünün “sineması’nın” keşfedildiği zamanlarda, ekran üzerinde hareket eden görsellerin günlük hayatımız içerisinde birinci sırada yer alacağını, kendi hayatlarımızı kaydedip dünya ile paylaşabileceğimizi çok az sayıda insan hayal edebilirdi.

Televizyonun ortaya çıkışı,  ve genel olarak da haberler ve internet herşeyi değiştirdi. Şimdi ise ucuz dijital kameraların yaygınlığı, ücretsiz  metin düzenleme araçları ve online topluluklara geniş ulaşım fırsatları ile günümüzde çok fazla çaba harcamadan anında içerik yaratıp bunu herkesle paylaşabiliyoruz.

Bu tür inanılmaz paylaşım fırsatlarının ve potansiyelinin olduğu günümüzde, 10 Ekim 2010’da dünya çapında 19000 gönüllü film yapımcısının kendi hayatlarından 3000 saatten fazla film kaydının uzun metrajlı belgesel niteliğindeki projeye dönüştürüldüğü “One Day on Earth” – “Dünya Üzerinde Bir Gün” isimli tabana yayılmış projenin gerçekleşmesi doğal  bir sonuç gibi görünüyor.

Yine de, etkinliğin yaratıcısı Kyle Ruddick’in ifade ettiği gibi, dünyadaki her ülkeden aynı gün içerisinde sahnelerin yer aldığı bu ilk film “Oldukça zorlu bir çalışmaydı” ve büyük bir teşebbüsdü.

Bu yüzdendir ki, Ekim 2010’da, kadınların yetkinlenip güçlenmesi, sürdürülebilir kalkınma gibi UNDP önceliklerinin vurgulandığı ve UNDP’nin 95 ülke ofisinin yer aldığı ülkelerde gerçekleşen filmde, UNDP’nin proje ortaklarından biri olması tesadüf değil.

Daha spesifik olarak, “One Day on Earth” ekibi tarafından UNDP’ye 120 HD video kamera bağışlanmış ve 10/10/10’da UNDP’nin çalışmalarını kaydetmeleri için ülke ofislerindeki çalışma arkadaşlarına gönderilmiştir.

Kıbrıs’ta ise, tabana yayılan medya oluşumları ve girişimleri konularında çalışmalar yapan Peace it Together ağı ortaklarından CCMC, eski Lefkoşa Havaalanı’ndan görüntüler alarak film için malzeme sağladı.

Kaydedilen görüntüler, 1974’ten sonra terkedilen havaalanında, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlerin düşünce ve deneyimlerine yer vermekteydi.

Peki, bu yaratıcı işbirliğinin meyvelerini izleyici ne zaman görebilecek? Yanıt, “Düşündüğünüzden daha yakın bir zamanda!

“One Day on Earth”’ün prömiyeri 22 Nisan 2012’de olacak olup, dünya çapında, Kıbrıs dahil 160 ülkede gösterime giriyor.

Peace it Together ortağı Youth Power’le ortaklaşa 2 kez yayınlanacak olan belgesel bu pazar saat 20.00’de Lefkoşa’da arabölgede yer alan CCMC’nın merkezinde Yunanca altyazılarla ve yine aynı gün CCMC’de Lefke Çevre Topluluğu tarafından Türkçe altyazılı şekilde Dünya ile eş zamanlı olarak gösterime giriyor

Gösterim ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, 12 Aralık 2012’de bu senenin kayıtlarında yer almak isteyen film yapımcıları, 4-18 yaş grubu eğitmenler, paylaşım platformu ve çeşitli kaynakları “One Day On Earth”’ün website’sinde bulabilirler.

Peace Exchange, hepimizin paylaştığı, bizim hikayalerimizin gücünü bir araya getiren One Day on Earth projesi’nin yapımı ile ilgili Ruddick’in Ted TV’de yayınlanan konuşmasının videosu ile vedalaşıyor.

Bugünlük bu kadar. Gelecek yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to ““One Day on Earth- Dünya Üzerinde Bir Gün” için bir araya geliyoruz

  1. Pingback: Coming together for One Day on Earth | The Peace Exchange

  2. Pingback: Μαζευόμαστε για την One Day on Earth | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s