MISAFIR YAYIN: CCMC’nin Medya İşbirliğindeki Yeni Kilometre Taşı

This slideshow requires JavaScript.

James Bond filmlerinde, atletik casusun, atlaması imkansız geniş uçurumların üzerinden atladığı veya bina çatılarından motorsikletle uçarak, dengesini, kontrolünü ve yönünü kaybetmeden geçtiği sahneleri biliyorsunuzdur.

Bazı durumlar vardır ki, engeller fiziksel değildir ve bunları aşabilmek için kelimelere, fikirlere, düşüncelere ve  işbirliğine ihtiyacınız vardır. Ama aşılması gereken engeller en az bahsedilen fiziksel engeller kadar zorludur.

Bu haftanın misafir yayını CCMC’den Michalis Simopolous tarafından yazıldı.  Simopolous, bizlerle İşbirliği ile oluşturulan Medya İnsityatifi raporunun lansmanı dolayısıyla Peace Exchange’in medyadaki işbirliğinde geldiği son aşamayı paylaşıyor.

Söz senin Michalis!

****

Başlaması uzun zaman aldı ama değdi.

Medya İşbirliği İnsiyatifi ( CMI) projesi Haziran 2010’da başladığından itivareb, Peace it Together ortağı CCMC sınırın her iki tarafındaki faaliyetleriyle gerçek anlamda medyada işbirliği amaçlı çalışıyor.

Medya sadece geniş değil, aynı zamanda oldukça da değişken bir kavram. Buna rağmen, gitgide artarak globalleşen bilgi dünyasında, medyayı bölgesel bağlarını ve teknolojik gelişmeleri gözardı ederek yerel bir bölge ile sınırlamak mümkün mü?

Kesin olan şey Kıbrıs’taki medyanın özgün oluşudur. Çatışma içerisindeki medya ve çatışma sonrası bölgelerdeki sıradan vatandaşların hayatları hem olumlu hem de olumsuz yönde etkilenmiştir.

Buna karşılık, 1994 yılında Rwandan radyo dalgalarının da yer aldığı, etnik nefret kışkırtmalarını ve  korkunç soykırımı hatırlıyoruzdur. Burada Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı direktörü Gordana Igric gibi gazetecilerin cesaretine şaşakalıyoruz, Balkan Araştırmacı Gazetecilik ağı istikrarasız bölgelerde sadece medyanın yapısını değiştirmekle kalmamış, düşmanlık ve yıllardır varolan, yaşayan nefret kültürünün dönüştürülmesinde katkılarda bulunmuş

Kıbrıs’ın durumuna bakacak olursak, catışma hala daha adadaki başlıca iki toplum arasındaki ilişkilerin şekillenmesinde ve çerçevelenmesinde etkili olmakta, etkin iletişim ve bilgi alışverişi üzerinde engeller oluşturmaktadır.

Buna ilaveten,Kıbrıs’ın bütünlüğü hakkındaki seslerin majinalleşmesinde etkili olmakta ve adadaki tüm toplulukları ilgilendiren konuların önemini azaltmaktadır.

Böyle bir çevrede medya uzmanlarını bir araya getirmek toplumlar arası güven ve anlayışı desteklemek için atılması gereken bir adımdır.

CMI’ın Nisan 25, 2012’de CCMC’de tanıttığı son raporu “ A potential Untapped: Media Working Together Across the Divide in Cyprus”’da  Kıbrıs’ın geleceği için medya işbirliğinin önemi ve bu alandaki potansiyel vurgulanıyor.

Rapor, karar verme düzeyindeki, habercilikle uğraşan veya sivil toplumda aktif paydaşların ada genelinde, sınırın her iki tarafında medyanın yakınlaşmasına nasıl katkı koyabileceklerine yer veriyor.

Buna ilaveten, rapor, Yenidüzen ve Politis gazetelerinden Osman Kalfaoglu ve Giorgos Kakouris gibi gazetecilerin günlük çalışma hayatlarında bilgi paylaşımının yollarını aramaları ve ada çapında Kıbrıslıları ilgilendiren ve onları bağlayan, “adalı” bakış açısı oluşturacak yeni alanları sorgulamaları CCMC gibi örgütlerin varlığına olan ihtiyacın altını çiziyor.

Raporun tamamı CCMC’nin websitesinden indirilebilir. CCMC’nin Giorgos ve Osman gibi insanları nasıl destekleyebileceği ile ilgili önerileriniz varsa lütfen bize email ile info@cypruscommunitymedia.org’dan ulaşınız.

****

Teşekkürler Michalis, kesinlikle önemli bir kilometer taşı!

Lütfen misafir yayınlarınızı göndermeye devam ediniz. Peace Exchange yakında yine güzel konularla sizlerle olacak.

İyi haftasonları geçirmeniz dileğiyle…. Bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

One response to “MISAFIR YAYIN: CCMC’nin Medya İşbirliğindeki Yeni Kilometre Taşı

  1. Pingback: Δημοσίευση Φιλοξενουμένου: Το CCMC δημιουργεί ένα ορόσημο στην συνεργασία των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s