MİSAFİR YAYIN: Lefkoşa – STÖ yenilikleri merkezi?

Lefkoşa sokaklarını çeşit tür insan arşınlamıştır. Barışcıl, meraklı, muhalif, düşmanca, kalıcı, uzlaşmacı, geçici…. Ve değişik olaylarla dolu tarihi boyunca, bu şehir her çeşit yenilikci insanı bir araya getirmiştir.

Yakın zamanda, son 10 yılda, bu tür yenilikci insanlar sivil toplumdan çıkmaktadır.

Peace Exchange, bu hafta UNDP-ACT’dan Christopher Louise’I ağırlıyor. Louise, Kıbrıs’daki sivil toplumun yerleşim olarak neden barış çabalarında kaldıraç gücüne sahip olduğu ve daha geniş bölgelere yarar sağlayacak konumda bulunduğu konusuna değindi

****

Kıbrıs’taki sivil toplum son yıllarda adadaki çatışmalardaki dinamikleri ve iki toplum arasındaki ilişkileri değiştirebilecek konumdadır.

UNDP-ACT tarafından desteklenen Peace it Together Ağı, barış inşaası ve uzlaşımla ilgili sivil toplumun sahip olduğu kaynak zenginliğini bir araya getiriyor.

Kıbrıslı sivil toplumun adada barışı sağlama yönündeki gelecekteki rolü, ilerleyebilmek için uluslararası ve ulusal alanda baskı yapabilme ve çoğulcu siyasi anlatıyı sağlayabilme becerisine bağlı olacaktır.

Bu ay (15 Mayıs 2012)  sivil toplum örgütleri UNDP’nin desteği ile İngiliz Parlementosu’nda, kamuoyu tartışmasına katıldıklarında bu yönde bir şans yakalayacaklar

Birleşik Krallığın Kıbrıs’taki çatışmayı çözmek için sahip olduğu merkezi rolünü düşünecek olursak, bu etkinlik, sivil toplumun uluslararası seviyede barışı gerçekleştirmedeki kritik rolünün artırılmasında önemli bir fırsat olacaktır

Bu yılın ilerleyen zamanlarında (Ekim 9-11, 2012), Avrupa’dan, Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (CIS) ve Arap ülkelerinden sivil toplum liderleri, Lefkoşa’daki BM ara bölgede, bölgeler arası konferans için buluşacaklar. Bu konferansta sivil toplumun çatışma sonrası ve diğer kompleks geçis dönemlerine nasıl katkı sağlayacağı konusunda fikir ve deneyimler paylaşılacak.

Fakat Neden Kıbrıs Zirvesi, ve neden şimdi?

Basitce, adanın Avrupa ve Arap dünyası arasında coğrafik ve kültürel olarak kesiştiği noktada bulunmasından dolayı, bu potansiyeli ortaya çıkarma adına, UNDP’nin yerli sivil toplum ortaklarının bu yönde bir isteği oldu.

Bu arada,  Kıbrıs, UNDP’nin en fazla yoğunlaştığı ve sivil toplum güçlendirme programları ile en uzun hizmet verdiği, sivil toplumun bu iki bölgedeki önceliklerinin yankılandığı merkez olmaya devam ediyor.

Peki, bu bölgeler arası konferansa katkı yapacak sivil toplum yenilikcilerini nereden bulabiliriz? Kıbrıslı sivil toplum bu iki bölgedeki ülkelerden ne oğrenebilir? Bölgeler arası çabalar yerel çabaları nasıl destekleyebilir ve güçledirebilir?

Peace It Together Ağı bütün fikirlere açıktır ve hoş karşılamaktadır!

****

Peace Exchange Christopher’e teşekkür eder, ve tabii ki gelişmelerle ilgili olarak sizi güncelleyeceğimizi bildiririz.

Bir sonraki sefere görüşmek üzere, bizi izlemeye devam edin!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “MİSAFİR YAYIN: Lefkoşa – STÖ yenilikleri merkezi?

  1. Pingback: Δημοσίευση Φιλοξενουμένου: Λευκωσία – ένα κομβικό σημείο στην καινοτομία των ΟΚΠ; | The Peace Exchange

  2. Pingback: GUEST POST: Nicosia – a hub of CSO innovation? | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s