Sivil Toplum BK Parlementosuna Sesleniyor

Basını durdurun! Peace exchange bu hafta çok önemli bir konuya erken bir zamanda dikkatinizi çekmek istedi.

Kıbrıs’tan sivil toplum temsilcileri Londra’da İngiliz Halk Kamarası’nda (House of Commons)15 Mayıs Salı günü hitap edecek olup, Londra İktisat/Ekonomi Fakültesi ( London School of Economics)’nde de ertesi günü açık bir etkinlikte konuşacaktır.

Birleşik Krallığa seyahat eden ekibin içerisinde olan Youth Power’den Katerina Antoniou bize detayları aktarıyor.

****

Youth Power bu yaz için heyecan verici etkinlikleri sıraya koymuş ve ben de bu etkinlikleri heyecanla bekliyorum. Girişimcilik eğitimleri, sosyal yenilikler atölye çalışmaları ve sosyalleşilecek bölgelere ziyaretler beceri gelişimi, fikir alışverisi ve sosyal hareket için yeni işbirlikleri imkanı sağlayacaktır.

Kabul etmeliyim ki, beni en çok heyecanlandıran Youth Power adına 15 Mayıs Salı günü, 6 tane başka sivil toplum aktivist grupla birlikte “Kıbrıs’ta sivil toplumun rolünü” sunmak olacaktır.

7 kişilik lobi ve savunuculuk yapma amaçlı orada bulunacak bu ekibin hem çalışmalarını hem de önerilerini BK parlementosuna, Londra İktisat Fakültesine ( London School of Economics), İngiliz politikacılarına ve yerli Kıbrıslı akademist, aktivist ve daha geniş kesimlere aktarma şansı olacak.

Tabii ki bu, barış sürecini daha şeffaf, daha katılımcı, halkın fikrini temsil edecek şekilde gerçekleştirmekle mümkündür. Buna ilaveten  uygulama ile gençler gibi  politikada yeterli olarak temsil edilmeyen gruplar arasında bağların kurulmasıda gereklidir.

Taze, yeni fikirlerin desteklenmesi ve genç neslin seslerinin duyurulması gibi fırsatlar adada ne yazıkkı geleneksel politik arenalarda minimal seviyededir. Dolayısıyla bu durum gençleri politikadan soğutmaktadır ve ilgisiz hale getirmektedir.

Bugün adadaki gençliğin uzlaşma ve tekrardan birleşmeye politik liderlerden daha olgun yaklaştığını gözlemledikce, barış sürecinin acil olarak yeni seslere ve taze fikirlere ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Gençliğin sesi geleneksel olarak yerel politik dialoglara kıyasla daha az duyulmaktadır. Belkide gençlerin bu konuda deneyimsiz ve çoğu zaman gerçekci olmayan beklentiler içinde olduğu düşünüldüğünden, mevcut durumu güçlendirmekte daha mutlu olmuşlardır.

Yinede gençler bundan daha fazlasını sunuyorlar: fikirler sunuyorlar ve hareket için insiyatif kullanıyorlar. Geleneksel standartları ve uygulamaları zorlamaktan ve sorgulamaktan çekinmiyorlar.

Başka bir değişle, gençler fikirlerini beyan etmede daha özgürler ve ideolojik, politik veya sosyal engellerden uzak çözümler üretebilirler.

Bugün, birçok genç Kıbrıslı politik ve sosyal olarak aktif olmayı tercih ediyorlar. Gençlik hareketi kitap okumaktan öteye gidiyor ve politik dialoglara, sosyal etkinlikler organizasyonu ve liderlerin kritize edilmesine kadar giriyor.

Adanın gençliğinin eksik çalışan barış sürecine yeni bir enerji getirme potansiyeli vardır. Buna ilaveten sesinin duyulması ve dikkate alınması yönünde talebi vardır.

Umuyorum ki Londra etkinliği bu yönde atılan birçok adımdan birtanesi olacaktır. Bu etkinlik gençliğin sürece katılımı ile ilgili mesajların aktarılmasına ve bu yönde aksiyon, değişim ve düşünce geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Umuyorum ki Londra’daki sunum bu tür sunumlardan sadece bir tanesi olur. Katılım ile ilgili mesajların verileceği sunumun, bu yönde düşünmeyi, hareketi ve değişimi sağlamasını umarım.

****

Katerina’ya çok teşekkür ediyoruz. Londra ekibinden daha fazla yayın ve fotoğraflar için bizi takip ediniz!

Bu arada, bu yayını Facebook ve Twitter’den paylaşmaya ne dersiniz?

Şimdilik bu kadar, yakın bir zamanda görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “Sivil Toplum BK Parlementosuna Sesleniyor

  1. Pingback: Η κοινωνία των πολιτών απευθύνεται στο Βρετανικό Κοινοβούλιο | The Peace Exchange

  2. Pingback: Civil society to address UK parliament | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s