Kıbrıs’ta barış yolunda değişim

This slideshow requires JavaScript.

Peace Exchange, Kıbrıslı sivil toplum temsilcilerinin Birleşik Krallık parlementosu ve London School of Economics (LSE)’de geçen hafta gerçekleştirdikleri ziyaret ve sunumlarla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye ve açıklama yapmaya söz vermişti.

(Eğer bu ziyaretle ilgili Blog’daki öngörünümü kaçırdıysanız, buradan ulaşabilirsiniz.)

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi’nden Michalis Simopoulos konuyla ilgili açıklamayı yapıyor. Okumaya devam ediniz!

****

Pratikte bir çalışmayı gerçekleştirmenin yerini hiçbir şeyin tutamayacağı kesin. Bu yüzden, kendi aranızda   yaptığınız tartışmaların sıklığı, yoğunluğu veya şiddeti ne olursa olsun, esas önemli olan bu tartışmaların sonuçlarının bir şekilde dışarıya ulaştırılabilmesidir. .

Geçen hafta  Londra’da 7 Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk sivil toplum temsilcisi 2 farklı dinleyici kitlesine  vizyonlarını aktardıkları zaman, tam da bu durum gerçekleşmiş oldu. Bu vizyon çerçevesinde Kıbrıs’ta barışın gerçek anlamda sahiplenilebilmesi için barış sürecinin ciddi bir yapısal reforma ihtiyacı olduğundan bahsedildi.

İnanın bana, gözlemci olarak böylesine kalabalık bir toplantıda mesajınızı tam olarak iletmek  kolay bir iş değil. Bir kişi için bile böyle hassas bir konuyu kısa ve öz olarak aktarmak yeterince zorken 7 farklı kişinin bu mesajı, değişimle ilgili mesajda yaptıkları gibi, ikna edici bir şekilde ulaştırmaları oldukça zor bir durumdu.

Mayıs 15, 2012 İlk durak: Parlamento Binası ve bu ziyaretin gerçekleşmesinde etkili olan örgütlerden ENGI’den Yeshim Harris hava durumu hakkında haklı çıkıyor! Ekibimizi Meclis Binası’nın Cromwell Green girişinde çiseleyen hafif bir yağmur ve soğuk bir rüzgar karşıladı.

Ama bunun ardından  devam eden toplantı herkesin ısınmasını sağladı. Meclis Üyesi Jeffrey Donaldson sivil toplumun barış sürecinde nasıl pozitif bir etki yaratacağı konusundaki konuşmalara katıldı.

Donaldson, Kuzey İrlanda’daki barış sürecinde yer aldığı dönemde, ilk başta sivil toplumun ciddiye alınması gereken bir ses yerine baş belası olduğu düşüncesine sahip olduğundan bahsetti. Sonrasında kendisi ve çalışma arkadaşlarının “resmi söylemlere meydan okumanın” çok da kötü bir fikir olmadığı ve sivil toplum aracılığı ile  “olumlu seslerin duyurulmasının” sadece çok önemli değil ayrıca çok da gerekli olduğunu farkettiklerini, 1998 Good Friday anlaşmasına varılmasında da gerekli bir adım olarak görüldüğünü belirtti. Bu itiraflar herkes tarafından hoş bir süpriz olarak karşılandı.

Geleneksel İngiliz pub/bar tarzındaki öğle yemeğinden sonra, ekip, Meclis Üyesi ve toplantı başkanlığını yapan Simon Hughes ile buluştu. Buluşmanın baş etkinliği ise Kıbrıs: Konuşmaktan Yoruldunuz Mu? Durgun Sürece Sivil Toplum Hayat Getiriyor konulu açık bir münazara şeklinde All Party Parliamentary Group on Conflict Issues (APPGCI)- Türkce şekli ile Çatışma Konuları Tüm Partiler Meclis Grubu-  tarafından organize edilmişti.

APPGCI’nin ayrıca eşbaşkanı olan esasem  Kıbrıs kökenli olan  Baroness Meral Ece de Mr Hughes’e katılmıştı ve Kıbrıs’ın mevcut durumu ile ilgili net ve sağlam bir görüşe sahipti.

Görüşmelerin sonuna gelindiği görüntüsüne rağmen, Hughes and Barones Ece “Sivil toplumun sesinin duyulması ve öne çıkması için cesaretlendirilmesi gerektiği” konusunda  hemfikir  oldular ve gelinen çıkmaz durum noktasına  rağmen diyaloğa devam etmeleri için sivil toplumu teşvik ettiler.

Ve milletvekilleri Nick de Bois, David Burrowes ve Lord David Hannay’in de yer aldığı, Komite Odası 12’deyiz, ve konferans salonu tıklım tıklım..30 dakika sonrasında, verilen mesaj netleşiyor. Ziyaretci ekipten alttaki alıntıları aktarıyorum:

“ İki tarafın pozisyonları planlı değil ve insanların gerçek anlamda isteklerini yansıtmıyor”

Alexandros Lordos

“İki lider tarafından bir ana metin derlenmeden, faaliyetler durdurulmayacak”

Marios Epaminondas

“Sivil Toplum etkinliğine olan ihtiyaç anketlerde de çıkmıştır. Bu durum barış sürecinde halkla daha çok söz hakkı veren plana veya önergeye güçlü bir destektir.”

Bülent Kanol

 “Sivil toplum gençlere geleneksel realiteye meydan okumak için fırsat tanımasına ve fark yaratmasına rağmen, politik arenada hala daha engelleniyor. Bu bir ironidir.”

Katerina Antoniou

“ Paradigmanın değişimi tüm insanların böyle bir süreçte seslerinin duyulması için şart olmuştur.

Rana Celal

“ İş dünyasının liderleri iki toplum arasında iş geliştirmek adına yeni yollar arayışında iken, politik durumlardan dolayı sert bir duvara toslamış durumdadırlar.”

Meliha Kaymak

“ Barış sürecinde yapısal bir reforma ihtiyaç vardır. Bu reform liderlerin, sivil toplumun ve daha geniş halkın ahenk içinde olmasını sağlayacaktır.

Michalis Avraam

16 Mayıs 2012 ithaf ile başladı – Alexandros saat sabah 6.30 da  107.6 FM’in çağrısını yanıtlamak için kalkmış ve grup adına Londra ziyareti hakkında bilgi vermiştir. Alexandros’u kutluyoruz!

Sabah, grup toplanarak gece ile ilgili bilgi aldılar. Sonrasında Meclis üyesi Simon Hughes katılımcıların tepkilerinden çok fazla etkinlendiğini belirtti. Verilen mesajların gelecek haftalarda paydaşlara ve gerekli diğer  yerlere ulaştırılmasında çaba göstereceğine dair taahütte bulundu.

Yeshim, grup ile katılımcılardan aldığı cesaret verici tepkileri paylaştı. ENGO ile APPGCI yakın gelecekte  Kıbrıs ile ilgili yapmayı planladıkları faaliyetleri  aktardı.

Olumlu mesajlar öğleden sonrada gelmeye de devam etti. Birleşik Krallık Avrupa Bakanı, Meclis Üyesi David Lidington insiyatiflerine olan desteği belirtti ve gelecekte yapılacak çalışmalar ve planla ilgili bilgilendirilmek istediğini bildirdi.

Kıbrıs barış görüşmelerini uzun zamandır yakından takip eden Dr. James Ker Lindsay, Londra’da yaşayan Kıbrıslıları London School of Economics (LSE)ie ait Cowdrat House’da gerçekleşen ziyaretin son etkinliğinde ağırladı.

Katılımcılar grubun barış sürecindeki değişimle ilgili mesajlarını dikkatle dinledi. Fakat konuşmaları takip eden soru cevap seansı daha çok işbirliği modellerinin gelecekte nasıl olabileceği ve Londra’da nasıl tekrarlanabileceği hakkındaydı.

Londra’da yaşayan Kıbrıslı’larla etkileşen birisi olarak söylemem gerekir ki katılımcıların adadaki sivil toplum çalışmalarına olan ilgisi, barış sürecindeki mesajlar kadar önemliydi. Etkinliğin podcast’ını buradan dinleyebilirsiniz.

17 Mayıs 2012 Son durak: Heathrow Havaalanı’ndan geri dönüş yolculuğu

Şüphesiz, bu etkinlik tabanda yapılan eylemleri bir adım öteye götürmüştür. Savunuculuğun, diplomasinin bilinmeyen sularına ilk yolculuğu sayılan ve Kıbrıs tekrar bir bütün olursa neyin değişmesi gerektiği ile ilgili mesajların yer aldığı bu etkinlik, ağın çalışmalarını ve üyelerini güzel bir şekilde tanımlamış oldu.

Bu cesur yeni dünya tabi ki ağı hesapverebilirliği konusunda yeni sorulara tabi tutacaktır. İnsan hakları ve çatışmada dış aktörlerin rolleri  gibi karşı karşıya gelinen konular bunlardan bazıları.

Fakat bu sorular zorlu önergenin başarılı olması ve Kıbrıs toplumunda etki ve çekim gücü yaratması için gerekli ve bu yüzden ağın  bu soruların yanıtlarını bulması  şart.

Buradan tekrardan  Yeshim Harris’e teşekkür ediyorum.  Yeshim ve ENGO’nun ustalığı ve Sarah Blair’den alınan destek ile Kıbrıs Sivil Toplum Ağı sivil toplum çalışmalarını destekleyecek ve mesajın daha geniş kitlelere ulaşmasında destek verecek önemli bir müttefik kazanmıştır.

****

Michalis’e bunları bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz! Bir sonraki sürükleyici yayınımızda bize katılmanız dileğiyle!

Unutmadan….. Okuduğunuzu beğendiyseniz, lütfen Facebook ve Twitter’de yayınlayarak paylaşınız.

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “Kıbrıs’ta barış yolunda değişim

  1. Pingback: Making the case for change on the road to peace in Cyprus | The Peace Exchange

  2. Pingback: Δημιουργώντας τις συνθήκες για την αλλαγή στην πορεία προς την ειρήνη στην Κύπρο | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s