Kıbrıs’a Özgü Bilgi ve Yenilikçilik

Bu hafta Peace Exchange, Peace it Together ağı Bilgi ve Yenilikçilik sorumluluları Mehmet Erdoğan ve Ellada Evangelou ile birlikte yukarıdaki şık çerçevelerin sağında yer alan hoş insanları ağırlıyor.

Mehmet ve Ellada Kıbrıs’taki sivil toplumun barış çalışmalarının dününü ve bugününü haritalandırdıktan sonra bu yayını bizimle paylaştılar.

****

Yıllardır barış inşaası üzerine çalışmalar yapan Kıbrıs’taki sivil toplum çoğunlukla yorgun. Birçok insan senelerdir bu çalışmalar içerisinde ve bir kısmı umudun gerçek anlamda yorucu olabileceğini farketmiş… Ne de olsa Kıbrıs’taki toplumlar arasında her geçen gün birçok ilişki filizleniyor, gelişiyor ve sonra son buluyor. İlişkilerin yürüyebilmesi için her daim aşılması gereken engeller var: gerek siyaset, gerekse politikacılar, eğitim sistemimiz, ailelerimiz, toplumsal ve bizim kişisel yargılarımız… Ve çoğu zaman bu engellerin üstesinden gelmek çok amansız bir uğraş gerektiriyor.

Çoğu kişi için.

Çoğunlukla.

Çoğu zaman.

Ama her zaman değil.

İşte böyle bir ortamda istisnalar, istisna insanlar ve istisna durumlar da bulunabiliyor. 2012’de Kıbrıslı sivil toplumunda bilgi ve yenilikçiliğin bulunduğu yer de bu istisnalar içerisinde. Tam da bu “cherchez l’espace” sürecinde, Kıbrıslı sivil toplumu farklı ve özel kılan şaşırtıcı özellikleri bir bir farkedebiliyorsunuz. Güçlü, canlı ve rengarenk doğasını, insanların büyüleyici yönlerini ve kararlılıklarını, yıllardır verilen emeğin sonucunda kazanılan uzmanlık ve deneyimin  yoğunluğunu ve bunların yaratıcı ve açık yüreklilikle kullanılmasını, ada ve adalılar için hissedilen sevgi ve şefkati görüyorsunuz.

Kıbrıs’taki sivil toplum çalışmalarını tanımlayan ana unsur, “bazılarından birisi” olabilme cesaretini “birçoğu içerisinden birisi” olmanın vereceği emniyet hissiyatına tercih etmek aslında. Bu ilk adımı atabilen kişi, sonrasında ileriye gidebilmek için bulunduğu konumu güvene almalı: geçmişi bilmeli, geleceği de tahmin ederek benimseyebilmeli. Ne de olsa Kıbrıs’ta geçmişle ilgili bilgi ve deneyim sahibi olmak paha biçilemez. Kıbrıs problemi üzerinde senelerdir çalışmalar yapan kişiler ve gruplarla görüşerek barış inşaası ve uzlaşı çalışmalarında sivil toplumun katkısını haritalandırmak bu nedenle büyük bir önem taşıyor.

Zaman aşımını anlamak ve bunu yönetebilmek ilk aşamadır. Düşünün ki şimdinin sivil toplum temsilcileri, barış alanında ilk öncülük eden çalışmalar yapılırken daha yeni doğmuşlardı! Oysa şimdilerde, bu birçok farklı nesilden gelmiş aktivistler, adadaki bölünmüş  toplumları bir araya getirebilmek için tüm yürekleriyle uğraşmalarına rağmen aslında birbirleriyle çok az bir diyalog ve etkileşim içerisindeler. Peki geçmişin liderleri bugünlerde varı yoğuyla çalışan gençlere kılavuzluk edebilse nasıl olurdu? Veya barış odaklı sivil toplum aktivistlerinden oluşan bu yeni nesil, geçmiş nesillerle bugünlerde ne gibi barış ve uzlaşı çabalarında, yaratıcı yöntemler kullanılabileceğini  paylaşabilseler, nasıl olurdu?

Son zamanlarda işteki yoğunluğumuzun iki nedeni bunlardı. Çoğu zaman çoğu kişiye göz korkutucu ve “yorucu bir miras” gibi gelebilen bu çalışmalar,  bizim için birçok potansiyel taşıyor.  İşte bu yüzden biz de sivil toplum temsilcileri ile yapılacak mülakatlariçin kollarımızı sıvadık ve onlarla sayısız kahve yudumladık. Çalışmalarını, hayallerini ve onların mutluluklarını dinledik. Nasıl başarısız oldular, neden başarısız oldular? Katkıları, raporları, kitapları, filmleri, gençlik kampları…..Olağanüstü şartlarda ve durumlarda sıradan insanları biraraya getirmek için harcanan o kadar saat, ay ve yıl… Siyasi iklimde yaşanmakta olanlar ne olursa olsun, geri dönüş gibi bir seçeneğin olmadığını özümsemiş , tembelliği olasılıklar içerisinde değerlendirmeyen değerli insanlar..

Onları tanımak bize zevk veriyor. Hikayelerini dinleyerek, tarihi oluşturan yapboz parçalarını birleştirmek nadir rastlanılan bir keyif. Ve sonrasında Kıbrıslı (sivil toplumun) tarihini toparlamak ve bir araya getirmek….

****

Alçakgönüllü ve ilham verici düşünceleriniz için teşekkürler Mehmet ve Ellada.

Umarız siz okuyucularımız da bu ve benzeri  konular için Peace Exchange’i takip etmeye devam edeceksiniz.

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle…. Bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

3 responses to “Kıbrıs’a Özgü Bilgi ve Yenilikçilik

  1. Pingback: Γνώση και Καινοτομία, εν Κύπρω | The Peace Exchange

  2. Pingback: Knowledge and Innovation, the Cypriot way | The Peace Exchange

  3. Pingback: Knowledge and innovation, the Cypriot way « Voices from Eurasia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s