Barış – Duvardaki Yazılar

This slideshow requires JavaScript.

Şubat ayında Peace Exchange sizin için Peace it Together ortağı Youth Power’in 2012 Küçük Hibe İnsiyatifini duyuran bir yayın yapmıştı.

(Eğer bu yayını kaçırdıysanız, buradan okuyabilirsiniz…)

Bu haftaki konuk blogcumuz, bu hibeyi kazananlardan Petros Herakleous. Petros “Barış için Grafiti – Graffiti For Peace” isimli yenilikçi projesine bu ödül ile destek bulmuştur.

Devam et Petros!

****

İsyankar yapısı nedeniyle, grafiti her zaman için ilgimi çeken bir sanat şekli olmuştur.

Bradford Üniversitesi Barış Bilimleri Fakültesinde MA öğrencisi olduğum dönemden itibaren, grafiti sanatının Kıbrıs’taki ivedi barış ihtiyacını konu alarak, mesaj gönderme amaçlı nasıl kullanılabileceği konusunda merak içerisindeydim.

Bu sene Mart ayında Youth Power Küçük Hibe Programı bana grafiti odaklı bir proje gerçekleştirmem için bir fırsat verdi.

Daha spesifik olarak Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençliğin Banksy ve Blek Le Rat gibi grafiti sanatçılarından esinlenerek barış ve uzlaşım için mesaj göndermelerini sağlayacak bir proje.

Ve bu şekilde “Barış için Grafiti- Graffiti for Peace” projesi doğmuş oldu.

Yunanlı grafiti sanatcı bleeps.gr “Barış için Grafiti” hakkında söylemiş olduğu bir demecinde: “Duvarlar kentsel tuvalden daha fazla birşeydir. Halkın düşünce ve felsefelerini analiz ve ifade etmelerine şans tanıyan potansiyel bilgi tablolarıdır,” demiştir

Bu şekilde, Barış için Grafiti projesi katılımcıları, Kıbrıs’taki barış ve uzlaşım süreci hakkındaki düşüncelerini, duygularını ve bakış açılarını ifade etme şansı yakalamış olacaklar.

Benim kişisel görüşüm, Kıbrıs insanı, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, iki toplum arasındaki barış inşaası sürecinin güçlenmesinden elde edecekleri kazancın çok fazla olduğunu farketmelidirler.

Sanatın evrensel dilini kullanarak, Barış için Grafitti projesi iki toplumdaki gençlerin ülkelerinin geleceği için barış ve ümit mesajları göndermelerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

****

Bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz Petros.  Bu gösteriyor ki herhangi bir tutku barış inşaası için bir etken olabilir.

Buna ilaveten, yaratıcılık ve yenilikcilik engelleri aşmak ve farklı gruplardaki insanları ortak bir amaç adına bir araya getirmek için kaynak olarak kullanılabilir.

İleriye bakacak olursak, Kıbrıs’taki uzlaşım hakkında fikirlerinizi ve bakış açınızı zorlayacak cesur tasarımları yanıbaşınızdaki duvarda görmeyi bekleyiniz.

Şimdilik bu kadar. Peace Exchange daha başka güzel konularla geri dönecek.

O zamana kadar haftasonunun keyfini çıkarın ve… bir sonraki yayında görüşmek üzere!

Bu yayının Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan okuyabilirsiniz.

Advertisements

2 responses to “Barış – Duvardaki Yazılar

  1. Pingback: Peace – the writing’s on the wall | The Peace Exchange

  2. Pingback: Ειρήνη – Οι γραφές σε ένα τοίχο | The Peace Exchange

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s