Barış sürecinin haritasını çıkarmak… Dile kolay!

 

Yarım yüzyıllık barış ve uzlaşı çabalarını bir excel sayfasına nasıl sığdırırsınız? Sığdıramazsınız.Terler, strese girer,  gözünüzde canlandırırsınız ve sürecin başından sonuna ”komik bir şekilde hevesli” olursunuz. İşte bu ekip bunu bu şekilde yapmaktadır.

Florin ve ben Barış Haritası’nın çıkarılması için “Haritalandırma Danışmanları” olarak ilk atandığımızda, bir şekilde oldukça zorlu ve ilham verici bir şeyi deneyimlemek üzere olduğumuzu biliyorduk. Her ikimizin de sosyal bilimler ve araştırma geçmişi olduğundan, veritabalarına el atmaya, görüşmeler gerçekleştirmeye, arşivleri taramaya, kategorileri belirlemeye, mukayese etmeye ve zıtlıkları karşılaştırmaya, verilerden anlam çıkarmaya ve analiz etmeye başlar başlamaz tamamen ve neredeyse komik bir şekilde hevesli olmak bizim için yeterliydi.Gerçek şu ki ekibimizin üyeleri tarafından sık sık “inekler” şeklinde çağrılıyorduk…

1980’lerden bu yana uzlaşı sürecine katkıda bulunmuş tüm proje, örgüt ve girişimleri toplayıp arşivleyerek işe başladık. Ne yazık ki, Kıbrıs sivil toplum girişimlerini tevsik eden kaynaklar kıttır ve bu nedenle veritabanımızın ne kadar temsili olacağı konusunda kaygılıydık. Bu engeli aşmak için, yerel ve uluslararası veritabanlarına, raporlara ve makalelere el atmaya çalıştık ve ayrıca yazılı materyallere bel bağlayışımızı dengelemek için kilit roldeki çeşitli paydaşlarla görüşmeler yaptık. Peace it Together Bilgi ve Yenilik ekibinin bir parçası olarak, Barış Haritası’nın etkileşimli bir araç olmasını öngördük. Faaliyete girmesi akabinde paydaşların Harita’yı geliştirmeleri mümkün olacak. Ancak, mükemmeliyetçi olduğumuzdan, ta en başından beri bu bizim için endişeli bir yolculuk oldu zira her şeyi tevsik etmemizin mümkün olmadığını biliyorduk. Allahtan ortak endişemizde teselli bulduk.

Florin verilerin organize edilmesinde göz alıcı kabiliyetleri ile mucizeler yarattı. Henüz bilmeyenler için söyleyeyim, “Florin renkleri” denenbir olgu vardır. Kategorilerimiz ve değişkenlerimizi kararlaştırdığımızda, birkaç dakika içerisinde bu değişkenler güzel bir renk şemasına dönüşüp hayatlarımızı çok daha kolay hale getirmekteydi. Excel sıkıcı olabilir ama meslektaşınız olarak Florin yanınızda ise asla. Veritabanına son şeklini vermemizin ardından verilerden anlam çıkarmanın zamanı gelmişti. Biraz deney yapmak için infografiklerin büyüleyici dünyasına daldık. Verilerimiz şimdi farklı boylardaki kabarcıklar ve çekici renkler içerisinde bir hikaye anlatıyor, Kıbrıs sivil toplumunun kestiremediğimiz çalışmaları hakkındaki eğilimleri açığa çıkarıyordu. Bu, yenilik ve yaratıcılık açısından Barış Haritası’nın potansiyeline sadece kısa bir bakıştı ve daha fazlasının geleceği kesin.

Barış Haritası ile ilgili vizyonumuzda bazı temel ilkeler mevcut. Harita, barış ve uzlaşı sürecinin hikayesini  kolaylıkla erişilebilir,  anlaşılabilir ve yenilikçi bir biçimde  anlatacak. Araştırma yapmak için bir araç olmasının yanı sıra başka eylemler için de bir platform olacak. Ekiple birlikte güzel Kakopetria köyünde ilham verici ve dinlendirici bir gün geçirdikten sonra vizyonumuz gelişti ve bir strateji halini aldı.Zamanlama mükemmeldi. Artık yeniden komik şekilde hevesliyiz ve Kıbrıs’taki uzlaşı sürecinin zaman çizelgesinde giderek daha fazla kritik an keşfediyoruz. Ayrıca, araştırmamızı daha başka hangi yollarla görselleştiririz diye beyin fırtınası yapmak için IT’cilerle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Sonunda sıkı çalışmamız şekillenmeye başladı ve bu araştırmanın gerçekten de insanlara ulaşacağını ve bir fark yeretacağını bilmek içimiz rahatlatabilir.

Rahme Veziroğlu

 ‘Peace-It-Together’ ve  Knowledge Innovation Ürün/Ekip Kolaylaştırıcı için Haritalandırma Danışmanı 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s