Puanın Kaç?

Toplumların Sosyal Bütünleşme ve Uzlaşı kapasitelerindeki değişiklikleri ölçmek ve izlemek kulağa süper adamın  yapabileceği bir işmiş gibi geliyor. Ancak Kıbrıs’ta SeeD  var. Ve onlar Sosyal Bütünleşme ve Uzlaşı Endeksi (Social Cohesion and Reconciliation  (SCORE) Index) adlı yenilikçi bir istatistik araç meydana getirmekteler.

İdare ve İletişim Görevlisi Meltem İkinci bize bu aracı anlatıyor.

 “Uzlaşı için işe yarar bir yol haritası yok. Sürekli yaşanan şiddet sonrası toplumdaki yaraları ve bölünmeleri tedavi etmek için kestirme bir yol veya basit bir reçete de yok” diyor beşeri tarihteki en ilham verici kişilerden biri olan Başpiskopos Desmond Tutu.  

 

Evet, işe yarar bir yol haritası olmayabilir ancak biz size “diğerleri” ile barış dolu bir birlikte yaşamın yolunu gösterebiliriz. Peki “barış dolu        ne demek? Şurası açık ki hepimiz için bir sürü farklı imge ve anlam ortaya koyuyor. Benim açımdan barış dolu olmak şiddet dolu olmamaktan çok daha fazlası demek, toplumda yapıcı bir değişime yol aaçacak bir şekilde pozitif adımlar atmayı kapsıyor.

Kıbrıs’ta çatışma kırk yılı aşlın süredir donmuş bir belirsizlik içerisinde kalmıştır.Sayısız çabaya rağmen, herkes şimdiye kadar sorunu çözmede başarısız olmuştur. Aslına bakılırsa, ekonomik krizin ve bunaltıcı bütçe kesintilerinin yeni Kıbrıs sorunu haline gelmiş olabileceği söylenebilir. Ancak, geçmişteki gerçekler halen oradadır ve sözü edilmeden durmaya devam etmektedir.

 

 “En feci gerçekle karşılaşsanız dahi, bu son değildir. Neyi unutacağımızı ve deneyimlerimizden neleri hatırlayacağımızı seçmek bize kalmıştır.”demişti 2012 yılı Eylül ayında düzenlediğimiz Barış ve Uzlaşı Konferansı’nda ana konuşmacılardan biri olan Dr. Naasson Munyandamutsa. Ruanda’daki soykırımda aile efradından çoğunu kaybeden Dr. Naasson geçmişin yaralarını sarmak için kilit cevabın affedicilik olduğunun altını çizmişti. Kayda değer konuşması beni -bir kez daha- bugün adanın her iki tarafında bizzat “uzlaşı” üzerine önemli bir tartışmanın yapılmamış olduğu veya resmi herhangi bir şekilde kabul edilmediği üzerinde düşündürdü.

 

Bu ihtiyacı tespit etmiş olarak, Sürdürülebirli Barış ve Demokratik Gelişim Merkezi (Centre for Sustainable Peace and Democratic Development) (eski Cyprus 2015 girişimi) olarak bizler halihazırda Sosyal Bütünleşme ve Uzlaşı (Social Cohesion and Reconciliation (SCORE) Index) Endeksi adlı bir endeks geliştirme üzerinde çalışmaktayız. SCORE endeksi toplumların Sosyal Bütünleşme ve Uzlaşı kapasitelerindeki değişimleri zaman içerisinde ölçebilen ve izleyebilen, yenilikçi bir istatistiksel araçtır. Bu endeks esasen kullanıcıların toplumun “Uzlaşı spektrumunda” hangi yöne doğru gittiğini belirlemelerine imkan verecek bir “barometre” olacaktır. Bu terminolojilerin kulağa başta hafifçe bunaltıcı geldiğini Kabul etmek gerekir ancak SCORE endeksi ile bu söz konusu olmayacaktır.

 

SCORE kullanıcı dostu bir arayüzü olacak şekilde tasarlanacak,  üzerine sosyal etkenlerin sosyal bütünleşme ve uzlaşı  süreci ile nasıl etkileşime girdiğinin ve buna tesir ettiğinin incelenmesi neticesindeki puanların çizileceği 1 ile 10 arasında renkli, basit bir ölçekten yararlanacaktır.Sonuçlar genel olarak halk ve iş sahipleri tarafından kolaylıkla yorumlanabilecek ve “hassas konuları” ele alacak daha fazla hedefli ve etkin politika  faaliyetlerini destekleme amacını yerine getirecektir.

Bu arayüze, yakında SCORE endeksi ile ölçülen, Kıbrıs’ta ve bölgede barış durumunun analizine dair daha fazlasını okuyabileceğiniz dijital bir alan olan “Peace it Together” bilgi merkezi vasıtasıyla kolayca erişilebilecektir. Bu etkileşimli araç ayrıca sizin barışa olan kişisel katkınıza puan veren hızlı bir ankete katılmanıza da imkan verecektir. Şu var ki, (iyi veya kötü).. sonuçlar gerçekten de şaşırtıcı olabilir! Öyleyse platform hazır olana dek bekleyin ve görün..”SİZİN PUANINIZ KAÇ?

Bu arada SCORE endeksi hakkında daha iyi fikir sahibi olmak için lütfen SeeD’in Preziye dair sunumuna bakın.

SCORE: Prezi Sunumu

Daha fazla güncelleme için gözünüz burada olsun!

Yazan: Meltem Ikinci-İdare ve İletişim Sorumlusu, SeeD

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s