İsviçre hassasiyeti ve Kıbrıslı dürtüselliği Bern’de buluştu

Uygulayıcı Değişim Programı vasıtasıyla, Peace-it-Together görevlileri o hep çok disiplinli ve “alışılmışın dışında” düşünüş tarzları ile SwissPeace ekibini ziyaret ederek ilham almakta, motive olmakta ve yenilenmektedirler. Ellada Evaggelou herkesin bilmediği tüm detayları bizlere açıklıyor:

 

İsviçre’ye vardığında Kıbrıs heyeti durmadan yorumlar yapmaya başladı: şehirler ne kadar düzenliydi, sürücüler ne kadar yasalara bağlı ve nazikti ve genel olarak sistem ne kadar uyumlu görünüyordu. Bern’de etrafı dolaşmak çok kolaydı; kendimizi emniyette hissediyorduk ve görevlerimizi zahmetsizce yerine getiriyorduk. Tüm bu deneyim gerçek olamayacak kadar iyi görünüyordu ve gerçek bir Akdeniz ruhuyla ufak kaos parçacıkları husule getirmeyi değerlendirdik. Kötü bir niyetimiz yoktu, belki sadece genetik olarak buna meyilliyizdir.

Böyle bir anlaşmaya varılabilecek olsaydı, kendi Merkezlerimiz’in binalarını SwissPeace’in Bern’de nehir kenarındaki muhteşem ana ofisleriyle değiştokuş etmekten bile bahsettik.

Ve sonra SwissPeace’teki evsahiplerimizle konuşmaya başladık. Araştırmacı ve uygulayıcılar, teknokrat ve idarecilerle yapılan çok sayıda toplantıda, sohbetler ve fikir teatileri akıp gitti. Binalar ve kaldırımlar zihinlerimizde ön planda olmaktan çıktı ve yavaş yavaş şehrin ve teşkilatın özünün o zamana dek yaptığımız yüzeysel analiz olmadığını fark ettik… bu öz onların kişilikleri, açıklıkları, çalışmalarının derinliği ve ciddiliği ve cömert yapıları idi. Sohbetlerimiz hepimizin tutkun olduğu şey olan barış için iletişim kurmak üzere bir araya gelen insanların muazzam potansiyelinin idrakiyle başladı ve devam ettiNGO-SC ve Management Center direktörleri ve Peace it Together ağının Bilgi Yenilik Görevlileri, Uygulayıcı Değişim Programı vasıtasıyla ürün geliştirme, yenilik ve araştırma, birlikte çalışma ve sürdürülebilirlik hakkında sohbet etmek için eşsiz bir fırsat yakaladılar.

 

Açıklık ve cömertlikleri, bize ayırdıkları zaman, fikirleri ve neşeleri için Michaela, Anita, Ursula, Andrea, Andreas, Sidonia, Marco, Roland ve Matthias’a yürekten teşekkürler. Bu arada, NGO SC ve Management Centre’ın dışındaki boş duvarlara duvar resimlerinin yaptırılmasına dair bir öneride bulunmayı hala istiyorum  (Bu fikir, Van Gogh’un Ayçiçekleri’nden sonra şekillendi) !

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s