Tarihi öğrenmek eğlenceli olabilir… genç insanlarımıza vermek istediğimiz mesaj bu.

shirinAHDR (Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği) gaza basıyor ve zorlukları aşmak için bir ayı aşkın süreyle işbirliği içerisinde çalışma sonrası kendisine ait Bilgi Ürünü’ne start veriyor. Yaratıcı beyin fırtınasının yapıldığı o ilk oturumdan itibaren ürününüze inandığınızda olan şey bu işte-her ne kadar çay içerken konuşulsa bile-kimse artık kahve içmiyor mu?
Bakın tüm bu süreçle ilgili neler söylüyorlar!

10 yıllık geçmişinde, AHDR tarih öğrenimi ve öğretimine yeni yaklaşımlar getirmek için sıkı bir şekilde çalışmıştır…ancak bu çalışmalar, şu anda İşbirliği Evi’nde formüle edilmekte olan ait yenilikçi forma hiç bir zaman bürünmemişti. Bu yeni ve heyecan verici girişim, Daphne Lappa ve Shirin Jetha AHDR kütüphanesinde birer fincan İngiliz çayının (Elbette bu Shirin’in bir inceliği idi) ve Daphne’nin nazkçe paylaşmayı önerdiği o kıymetli çikolatanın tadını çıkarırlarken 2012 yılı sonbaharının sakin bir öğle vakti doğdu. Bunu kaydetmek önemli çünkü Daphne’yi iyi tanıyan herkes tatlılarını pek paylaşmadığını bilir! Daphne ve Shirin oturup AHDR’nin “Lefkoşa Sesleniyor” kitapçığını (AHDR tarafından hazırlanacak olan ilk eğitsel materyal) gözden geçirirlerken, tereddüt ederek düşüncelerini paylaştılar…Evet, Lefkoşa Sesleniyor” kesinlikle Surlariçi hakkında bir şeyler öğrenmek bakımından genç insanlar için olumlu bir katkı ama şimdi AHDR’nin elde ettiği uzmanlıkla elbette ki daha fazlası yapılabilir… yeni bir şey, geleneksel öğrenimden ve akademik çevreden sapmanın devamı olan bir şey….
İşte Daphne ve Shirin’in bebeğinin doğduğu an buydu! AHDR ofisindeki her insan sonraki ayda “oyunumuz” kelimelerinin olası her sohbette geçtiğini duyacaktı. Çoşku bulaşıcıydı!
İnsanların hala “karşı” tarafa geçmeye korktukları, önyargıların ve korkunun hüküm sürdüğü ve özellikle çocukların mazinin yanlı görüşlerine maruz kaldıkları bir toplumda yaşadığımızın bilincinde olmak…. fikir AHDR’nin Lefkoşa Sesleniyor”yayınlarına dayalı olarak interaktif bir eğitsel oyun meydana getirmekti. Somut düşünce ise bunu ileriye götürmekti… çok daha ileriye.
Bunu yaparak AHDR çocukların öğretmenlerine veya okullarına bel bağlamaları gerekmeden, hatta bilgisayarlardan ayrılmalarına bile lüzum olmadan Lefkoşa Surlariçi hakkında daha fazlasını öğrenmeleri için eğlenceli ve eğitsel bir platform sağlayabilirdi! Ve Güzelyurt’taki bir çocukla Baf’taki bir çocuğun eşzamanlı olarak ve kısıtlanmaksızın Kıbrıs tarihini öğreniyor olabileceklerini, bu çocukların eğlenceli ve interaktif bir platform vasıtasıyla şehrin gerçekten çok kültürlü mazisini anlayabileceklerini düşünmek ne kadar göz alıcı bir fikirdi.
Neyse ki Bilgi ve Yenilik Fonu ekibi de aynı hisleri paylaşmaktaydı ve fikrimizi sunduğumuzda proje onaylandı! Bunu işleri başlatmaktan duyulan heyecan ve istek izledi. Oyun geliştiricileri ile görüşmeler yapıldı ve Selanik’teki Dolphins (Yunuslar) adlı inanılmaz ölçüde yaratıcı bir ekip bu iş için biçilmiş kaftan gibi göründü. Balkan Tales (Balkan Masalları) ve Twice A Stranger (İki Kez Yabancı) projelerinde çalışmış olmaları ve estetiği yaratıcı bir şekilde sergilemeleri Daphne ve Shirin’in gönlünü kazandı ve Dolphins yaratıcı ortak olarak seçildi.

Daphne ve Shirin’in projeye olan sevgisi sınandı ve ekibin insanları teker teker bunun gerçekten iyi bir fikir olduğuna ve uygulanması gerektiğine ikna etmesi gerekti. Neyse ki, the Peace-it-Together Ağı’nın Proje Geliştirme Danışmanı Sylvie Manti’nin pozitif enerjisinden destek aldılar. Sylvie’nin varlığı ve katıksız motivasyonu onların fazlasıyla ihtiyaç duyduğu bir armağandı.
Sebat, kararlılık ve sıkı çalışmanın karşılığının alındığını ve oyunun geliştirilmesine start verildiğini söylemeye lüzum yok… Bir buçuk aylık bir gecikme yaşadık ama dedikleri gibi-tüm iyi şeyler için beklemeye değer!
Geliştirilmekte olan oyunun ön gösterimine bakmak, sizlere yeni ve heyecan verici oyunumuzu ilk deneyen olma fırsatı verecek olan pilot test oturumlarımız hakkında daha fazlasını öğrenmek ve nihai ürünü şekillendirmemize yardımcı olmak için bizi izlemeye devam edin!
Shirin Jetha
AHDR Projeler Koordinatörü

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s